6 stycznia 2016 Udostępnij

Cechy krzesła ergonomicznego

Osoby, które chcą wejść w posiadanie krzesła ergonomicznego, wcale nie muszą wydawać w tym celu dużych pieniędzy. Okazuje się, że z podstawowymi regulacjami mamy do czynienia już w odniesieniu do krzeseł pochodzących z tak zwanej średniej półki cenowej. Tu na pierwszy plan wysuwa się mobilna pięcioramienna baza, która jest gwarantem stabilności, nie bez znaczenia jest jednak również obecność amortyzatora, który reguluje wysokość siedziska oraz o odpowiednio wyprofilowanej piance siedziska z właściwie dobranymi parametrami.

Ważnym elementem są również podłokietniki z możliwością ich regulacji oraz wyprofilowane oparcie. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze krzesło było rzeczywiście ergonomiczne, powinniśmy zwrócić uwagę również na obecność tak zwanego mechanizmu synchronicznego. Umożliwia on zmianę kąta odchylenia oparcia w stosunku do siedziska wraz z możliwością dostosowania do naszego ciężaru sprężystości oparcia.

Efekt tego mechanizmu jest taki, że jego użytkownik zawsze znajduje się w odpowiedniej pozycji, a każda jej zmiana nie wymaga wprowadzania nowych regulacji. Jeśli mechanizm jest zwolniony, krzesło może się poruszać razem z jego użytkownikiem, ten zaś może liczyć na efekt tak zwanego dynamicznego siedzenia. Oczywiście, należy też wiedzieć, jak najlepiej z takiego krzesła korzystać.

Jacek Kuź

Konstruktor techniczny krzeseł i foteli biurowych. Poznań.