9 maja 2022 Udostępnij

Jak pokonać ból dolnej części pleców

Oto dość niepokojące stwierdzenie, nad którym warto się zastanowić - według NHS prawie połowa dorosłych Brytyjczyków może cierpieć na pewien rodzaj bólu przewlekłego, co oznacza, że nie szukają oni pomocy w tym zakresie lub muszą radzić sobie z nim poprzez zmianę stylu życia.

Oznacza to, że wiele osób codziennie zmaga się z tym problemem.

W badaniu opublikowanym przez BMJ starano się udowodnić to za pomocą liczb i okazało się, że w rzeczywistości jest to 43% dorosłych. Oznacza to nieco poniżej 28 milionów dorosłych, przy czym statystyki pochodzą z 2013 roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że obecnie liczby te są wyższe.

W tym przedziale bólu przewlekłego znajduje się jeden niezwykle powszechny rodzaj - lumbago.

Lumbago to fantazyjny termin medyczny określający ból dolnej części pleców, jeden z najczęściej występujących rodzajów bólu w środowisku biurowym. Najczęściej jest on spowodowany nieprawidłowym siedzeniem na krześle biurowym, ogólnie złą postawą ciała, a także nieprawidłowym podnoszeniem przedmiotów. Mamy to szczęście, że obecnie meble biurowe są zaprojektowane w taki sposób, aby wspierać dolne partie pleców. Na przykład nawet podłokietniki krzeseł biurowych zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zmniejszyć nacisk na dolną część pleców. Ergonomiczne krzesła mają za zadanie wspierać każdą część pleców podczas długotrwałego siedzenia i są niezwykle popularne wśród projektantów mebli biurowych.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zlikwidować ból pleców w dolnej części kręgosłupa, poza rodzajem mebli używanych w pracy? Dobra wiadomość jest taka, że jest mało prawdopodobne, aby ból ten był długotrwały, pod warunkiem, że zajmiesz się nim odpowiednio wcześnie. Istnieje wiele ćwiczeń i ćwiczeń rozciągających, które można wykonywać specjalnie z myślą o dolnej części pleców. Znaleźliśmy bardzo przydatną infografikę przygotowaną przez Health of Back, która przedstawia bardzo proste ćwiczenia, które warto wypróbować.

Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie mięśni i więzadeł w obrębie pleców, a tym samym wspomaganie tego obszaru, który najbardziej tego potrzebuje. Pomagają także w rozciąganiu się, co wspomaga przepływ krwi i przesyłanie substancji odżywczych w tym obszarze. Jeśli będziesz wykonywać takie ćwiczenia i prawidłowo korzystać z funkcji ergonomicznego krzesła, powinieneś zrobić duży krok naprzód w kierunku wyleczenia się z uciążliwego lumbago.

Regularne poruszanie się pomoże Ci poczuć się lepiej w ciągu dnia pracy i zmniejszy obciążenie i nacisk na dolną część pleców. Na przykład, okazjonalne wstawanie z biurowego krzesła z siatką i podchodzenie do ekspresu do kawy, chodzenie do drukarki, a już na pewno spacer podczas przerwy na lunch, pomoże uniknąć dodatkowego bólu.

Prawidłowa pozycja siedząca i prawidłowe podnoszenie przedmiotów to dwie główne kwestie, o których należy pamiętać. Zawsze podnoś przedmioty ze zgiętymi kolanami i wyprostowanymi plecami - nigdy nie schylaj się i nie podnoś czegoś! Jest to główna droga do bólu i kontuzji dolnej części pleców. Ponadto, upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo siedzieć na luksusowym krześle biurowym, nie obijaj się i nie pozwalaj sobie na inne złe nawyki.

Zwracanie uwagi na sposób siedzenia, ostrożność przy podnoszeniu przedmiotów i regularny ruch to najlepszy sposób na pokonanie bólu w dolnej części pleców, a także na zapobieganie jego powstawaniu.

Oczywiście, jeśli cierpisz z powodu bólu, a metody samopomocy nie przynoszą rezultatów, warto skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy rzeczywiście doznałeś urazu kręgosłupa lub czy potrzebujesz leków, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. Każdy z nas jest inny i jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Wszyscy kierownicy powinni również wspierać pracowników cierpiących na bóle dolnej części pleców i dbać o to, by środowisko biurowe sprzyjało pracy bez bólu.

Justyna Nowak

Projektantka mebli biurowych, specjalizuje się w ergonomii pracy. Warszawa