13 stycznia 2016 Udostępnij

Krzesło biurowe i jego wpływ na zdrowie

Podczas wybierania mebli biurowych większość osób bierze pod uwagę zwłaszcza charakter wykonywanej przez siebie pracy oraz styl profesjonalny. Nie wolno jednak zapominać także o tym, że każdy ma swoje indywidualne potrzeby. Meble muszą nie tylko współgrać z przestrzenią, w której mają się znaleźć, ale muszą być także komfortowe. Kryterium, które zawsze należy brać pod uwagę jest ergonomia. Oczywiście nie wolno zapominać, że liczy się także solidność wykonania, design zgodny z obowiązującymi trendami mody oraz funkcjonalność.

Decydujący głos zawsze powinien należeć jednak do naszego kręgosłupa. Nie wolno zapominać, że nieprawidłowo dobrane krzesło biurowe może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. I nie ma tu znaczenia, czy przy biurku pracujemy tylko kilka czy aż kilkanaście godzin w ciągu dnia. Długotrwałe obciążenie kręgosłupa oraz mięśni grzbietu doprowadzi do bólu głowy, pleców, barków oraz karku. Do tego dojdą z czasem deformacje kręgosłupa o charakterze trwałym oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów.

A wszystko to przełoży się na trudności z koncentracją. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zawsze wybieranie fotela, który wyposażony jest w przynajmniej kilka regulacji. Dzięki temu będzie można dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Regulowana powinna być nie tylko wysokość siedziska, ale również kąt odchylenia oparcia. Generalnie przyjmuje się, że im więcej możliwości regulacji ma krzesło biurowe, tym oczywiście lepiej. Będzie można je lepiej dostosować do siebie.

Jacek Kuź

Konstruktor techniczny krzeseł i foteli biurowych. Poznań.