12 grudnia 2016 Udostępnij

Wybór optymalnego krzesła obrotowego

Blisko ¾ osób pracuje w pozycji siedzącej wstając od biurka tylko sporadycznie, tak wynika z powszechnie prowadzonych badań. Nasze ciało najlepiej czuje się w pozycji stojącej, więc ten fakt wiąże się z szeregiem ryzyk. Dla ich zminimalizowania konieczne jest wykorzystywanie odpowiedniego fotela obrotowego.

Krzesło obrotowe w miejscu pracy

W przypadku krzesła obrotowego, które zapewni nam komfort pracy i zdrowie dla kręgosłupa ogromnie ważne jest to, by było one dla nas wygodne i by oferowało szerokie pole do regulacji, aby postawa była jak najwłaściwsza. Konieczne jest wysokie oparcie sięgające ponad łopatki, musi posiadać podłokietniki, uwypuklenie oparcia w części lędźwiowej kręgosłupa, jak również pięcioramienną podstawę zapewniającą nam odpowiednie ustawienie siedziska i reszty fotela. Jego kółka powinny być dostosowane do rodzaju nawierzchni, a wypełnienie fotela powinno zapewniać wygodę. Najlepsza jest pianka.

Szczególną uwagę do jakości krzesła powinny przywiązywać osoby z problemami z kręgosłupem oraz kobiety w ciąży. Dla nich koniecznością jest korzystanie ze specjalnych krzeseł medycznych posiadających odpowiednie atesty. Co ważne, krzeseł obrotowych nie należy mylić z fotelami obrotowymi. Tak zwane fotele managerskie także mogą oferować nam wysoki poziom komfortu i dobre dla zdrowia warunki, ale zdrowie bynajmniej nie jest tu priorytetem.

Takie fotele zostały stworzone z myślą o maksymalnym komforcie oraz dobrej prezencji, a te kwestie wcale nie muszą iść parze z ergonomią. Ograniczone są zwykle możliwości regulacji, fotele są za miękkie, a ich siedziska są połączone z oparciem. Tego typu rozwiązania nie są złe, jeśli w pozycji siedzącej będziemy pracować krótko lub sporadycznie, ale jeśli będziemy spędzać tak osiem godzin dziennie, trzeba zainwestować w coś bardziej odpowiedniego.

Kształt i budowa

W czasie siedzenia pracuje duża grupa mięśni i należy zapewnić im odpowiednie wsparcie. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, by krzesło było przeznaczone do powierzchni, na której będzie stało. Istotna jest głębokość siedziska. Powinno się na nim opierać około ¾ ud. Kwestia oparcia ma często znaczenie kluczowe. Musi ono zapewniać realne oparcie na wysokości łopatek, nie tylko sięgać do tego poziomu.

Odpowiednie fotele biurowe

Dobrze dobrane oparcie zapewni kręgosłupowi naturalną pozycję „S”, która jest dla niego najzdrowsza. Ponadto, jeśli jesteśmy osobami o większej masie ciała, musimy poszukać siedziska dopasowanego do tego faktu. Jeśli będzie zbyt wąski, będzie to wyjątkowo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Justyna Nowak

Projektantka mebli biurowych, specjalizuje się w ergonomii pracy. Warszawa