22 stycznia 2016 Udostępnij

Czynniki wpływające na zakup krzesła biurowego

Gdy zadajemy pytanie o to, z jakim kosztem powinniśmy się liczyć chcąc kupić dobry fotel biurowy, mamy prawo spodziewać się, że nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bardzo trudno jest mówić o określonej cenie, od której zaczynają się te fotele, które moglibyśmy określić mianem solidnych. Odpowiedzi zdecydowanie bardziej szczegółowe udzielane są wówczas, gdy klienci szukają informacji na temat chorób, z wystąpieniem których należy się liczyć, gdy wybrane przez nas krzesło biurowe okaże się nieodpowiednie.

Okazuje się, że nie brakuje schorzeń, którymi możemy okupić nietrafiony wybór, konieczne jest więc liczenie się między innymi z bólami szyi, barków oraz kręgosłupa, spuchniętymi łydkami oraz poważniejszymi problemami z kręgami. Jeśli fotel jest niewygodny, zaczynają grozić nam również wady postawy, a te potrafią dawać o sobie znać przez całe życie. W tym kontekście nie można nie wspomnieć o ergonomii, coraz częściej dochodzimy bowiem do wniosku, że jest ona jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych przez osoby zainteresowane meblami biurowymi.

Mamy w jej przypadku do czynienia z interdyscyplinarna dziedziną nauk, dla której kluczowe znaczenie ma takie dopasowanie otoczenia, aby odpowiadało ono możliwościom psychofizycznym człowieka. Środowisko życia oraz pracy powinno być więc przyjazne dla zdrowia i przyczyniać się do eliminowania samego ryzyka pojawiania się chorób zawodowych. Jeśli mamy do czynienia z pracą w biurze, jednym z tych elementów otoczenia, które mają największe znaczenie dla pracownika okazuje się być krzesło biurowe, te bowiem może w istotny sposób utrudniać pracę, jeśli nie jest dobrze dobrane.

Justyna Nowak

Projektantka mebli biurowych, specjalizuje się w ergonomii pracy. Warszawa