8 stycznia 2016 Udostępnij

Wybór krzesła i fotela biurowego – kryteria wyboru.

Obecnie na rynku mamy tak szeroki wybór krzeseł i foteli biurowych, że ich wybór choć z pozoru prosty i łatwy, wcale do łatwych nie należy. Ta różnorodność nie powinna jednak przysłonić nam faktu, że meble biurowe mają inną specyfikę i cechy niż meble domowe codziennego użytku. W wyposażeniu biur jednym z najważniejszych i najczęściej kupowanych mebli jest krzesło lub fotel biurowe. Krzesło jest zdecydowanie sprzętem najbardziej eksploatowanym. Siedzimy na nim przez co najmniej 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, więc ma największe ślady użytkowania i największe szkody eksploatacyjne na nim powstają.

Przede wszystkim pamiętajmy, że wygodny i ergonomiczny fotel lub krzesło, to nie tylko komfort pracy, ale też zdrowie dla naszego kręgosłupa. Jeśli siedząc na dopasowanym odpowiednio krześle przez tyle godzin, nie będziemy odczuwać żadnych dolegliwości z tym związanych, zdecydowanie podnieście to efektywność pracy. Nikt nie może sprawnie pracować, jeśli nie ma do tego odpowiednich warunków, a krzesło jest jednym z podstawowych elementów na jakie powinno się zwrócić uwagę. Zatem co jest najbardziej istotne przy wyborze krzesła? Popatrzmy na siedzisko, oparcie oraz ogólny profil krzesła. Krzesło powinno mieć opcję regulowania wysokości, każdy z nas jest innej budowy i wzrostu, więc musi być to standardowa funkcja w fotelu.

Do tego sprawdźmy siedzisko, które nie powinno być za miękkie, najlepiej powleczone siateczką, która zapewni odpowiednią wentylację i ograniczy pocenie. Krzesło musi być wyposażone w podłokietniki, które są niezastąpione podczas pisania na klawiaturze. Oparcie krzesła ma za zadanie być stabilnym wparciem dla kręgosłupa, a jego wypukła część powinna być na wysokości odcinka lędźwiowego. Krzesło musi być dopasowane do biurka przy którym siedzimy, a jego dobór zależy w dużej mierze od naszego wzrostu oraz rodzaju sprzętu komputerowego przy którym będziemy pracować.

Pamiętajmy, że sprzęt biurowy ma być dopasowany do pracownika, więc wszystkie jego funkcje i cechy powinny być jak najbardziej spersonalizowane. Istotna jest także cena, tutaj patrzmy na jakość i możliwości jakie sprzęt biurowy nam da. Cena nie może być podstawowym czynnikiem wyboru, lecz zgrać się z wszystkimi wymogami jakie tworzą bezpieczne i komfortowe stanowisko pracy, dopiero wtedy można podjąć sensową decyzję.

Justyna Nowak

Projektantka mebli biurowych, specjalizuje się w ergonomii pracy. Warszawa