11 stycznia 2016 Udostępnij

Fotel biurowy – jak prawidłowo go ustawić?

Krzesło biurowe, na którym osoby pracujące w biurze spędzają znaczną część dnia, w istotny sposób wpływa nie tylko na wydajność pracy, ale również zdrowie oraz samopoczucie. Niewygodny fotel to zawsze zwiększony poziom zdenerwowania oraz trudność w skoncentrowaniu się na wykonywanych zadaniach. To także bóle pleców, które pojawiają się po pewnym czasie, sztywnienie karku oraz szereg innych dolegliwości. Przymierzając się do zakupu mebli biurowych, koniecznie trzeba przetestować wybrany model krzesła bądź fotela. W przypadku fotela liczy się także ergonomiczne ustawienie.

Poniżej garść porad dotyczących ustawienia fotela biurowego. Wysokość fotela Zasada nie jest skomplikowana: nogi muszą być swobodnie oparte na podłodze, a kolana delikatnie rozwarte. Dzięki temu nie będzie blokowany przepływ krwi. Pomiędzy udem a podudziem musi zostać zachowany kąt dziewięćdziesiąt stopni. Regulacja podłokietników Łokcie muszą być ułożone tak, aby utworzyły kąt dziewięćdziesięciu stopni. Podłokietniki muszą przesuwać się w sposób horyzontalny. Dzięki temu możliwe stanie się dopasowanie ich odległości od biurka. Ramiona oparte na podłokietnikach Podczas pracy przy komputerze ramiona muszą być oparte na podłokietnikach.

Dzięki temu zmniejszone zostanie obciążenie kręgosłupa. Wyprofilowane oparcie Plecy muszą być oparte na fotelu do wysokości minimum łopatek. Niektóre modele krzeseł biurowych wyposażone są w regulację wysokości tej części oparcia, która podpiera lędźwie. Niezależnie od pozycji oparcie musi podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Głębokość krzesła Pośladki muszą znajdować się z tyłu siedziska. Dobre modele wyposażone są w opcję przybliżenia oparcia do siedziska. Regulacja zagłówków Odpowiednio ustawione zagłówki mają ogromne znaczenie dla kondycji szyi. Dzięki nim mięśnie karku rozluźniają się i odpoczywają.

Dagmara Tutek

Designer nowych wzorów foteli biurowych. Kraków.