15 stycznia 2016 Udostępnij

Krzesło – podstawowe funkcje ergonomiczne

Najbardziej elementarne regulacje, które wpływają na ergonomiczny charakter siedziska, dostępne są już w tych modelach, których cena jest raczej średnia. Zalicza się do nich mobilną pięcioramienną bazę, która zapewnia stabilność, amortyzator pozwalający na regulowanie wysokości siedziska, wyprofilowaną piankę siedziska, która ma odpowiednie parametry, podłokietniki, które można regulować, oparcie o ergonomicznym profilu, podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa wyposażone w możliwość regulacji.

Dodatkową opcją jest regulowany zagłówek. Elementem niezwykle istotnym jest także mechanizm synchroniczny. Pozwala on na zmianę nachylenia kąta oparcia wobec siedziska. Jednocześnie można dostosować sprężystość odchylania oparcia do wagi osoby, która z krzesła korzysta. Mechanizm ten sprawia, że jednocześnie można przemieszczać zarówno siedzisko, jak i oparcie, zachowując odpowiednie zależności.

Dzięki temu użytkownik może siedzieć w wygodnej dla niego pozycji. Dynamiczne siedzenie to bez wątpienia ogromny plus, który sprawia, że krzesło „porusza się” wraz z osobą, która z niego korzysta. Do istotnych aspektów zalicza się edukowanie osób, które z krzeseł korzystają. Należy uświadamiać im, jakimi cechami powinno odznaczać się krzesło biurowe, które spełnia zasady ergonomii. Aby funkcje krzesła mogły zostać wykorzystane, pracownicy muszą je doskonale poznać.

Justyna Nowak

Projektantka mebli biurowych, specjalizuje się w ergonomii pracy. Warszawa